Tel: (0216) 492 63 10
Konkasör ehliyeti nasıl alınır?

konkasör. Konkasör Fransızca kökenli bir kelime olan Concasseur kelimesinde gelmektedir.Türkiye de daha çok kırma makinesi olarak bilinmektedir veya sektörel olarak taş kırma eleme tesisi olarak da bilinmektedir.
Konkasör kendi içerisinde farklı fonksiyonları vesilesi ile 60 lık,110 luk,140 lık,90 lık konkasör gibi isimlere bölünür. Bunlara kırılcakları malzemelere göre isimlendirilmektedir. Ayrıca konkasör tesisleri mobil konkasör ve sabit konkasör olmak üzere de iki kısıma ayırıyoruz. Mobil konkasör diğer adı ile seyyar konkasör diye adlandırılan konkasörler, adından da anlaşılacağı üzere taşınabilir özelliği olan tesislerdir.Sabit konkasör tesisleri ise mobillerin aksine taşınamaz ve bulunduğu bölgeye sabitlenen konkasör tesislerdir.
 

Mobil konkasörlerin, diğer konkasörlere göre avantajları daha çokta diyebiliriz. En başta maliyet en aza indirgenmiş şekildedir, ayrıca daha az kişi ile çalıştırabilme özelliği olmasından dolayı da mobil konkasörler daha çok tercih edilmektedir. Bu tür konkasörlerin montaj olayı da çok kolay olmaktadır, klasik tesisler de 7 günü bulurken, mobillerde ise bu 1 saat gibi kısa süreye inmektedir. Diğer konkasörler de çalışmaya alınması için 5-6 personele gerek varken, mobil konkasörler de tek personelle bile çalıştırabilirsiniz. Mobil konkasör tesislerin avantajları saymakla bitmez.

Konkasör ehliyeti nasıl alınır?

Konkasör ehliyeti için kursiyer  40 soruluk İş makinesi ile ilgili teorik teste tabi tutulur.Testi geçip, Direksiyon sınavına girerek geçerse belgeyi almaya hak kazanır. Geçer Not 70 puandır.

 

ÇETİNLER Operatörlük Kursu Üsküdar -0216 492 63 10/11**** Sancaktepe 0216 622 48 14/15

İş Makinesi ehliyeti için gereken belgeler :
1-1 adet Vesikalık Fotoğraf ,
2-Sabıka kaydı, (E-devlet şifresi ile internetten çıktı alınabilir)
3-Diploma(Aslı yeterli) ,
4- Sağlık Raporu (G sınıfı sürücü olur )(Aile hekiminden alınabilir)

Konkasör belgesi almanın koşulları : 

  18 Yaşını doldurmuş olmak. 
  En az ilkokul mezunu olmak .
  Vücut yapısı ve ruh sağlığı bakımından yönetmelikte belirtilen şartlara sahip olmaları.
  Kanunun 41.maddesinin (e)bendinde sayılı suçlardan hüküm giymemiş olmak.

       e) Hükümlü olmama şartları (Değişik:17.10.1996-4199/18 md.);

            Türk Ceza Kanunu’nun; 403 ve  404. maddeleri ile 572/2-3 maddelerinden ikiden fazla ve 1918 sayılı Kaçakçılığın Men ve Takibine Dair Kanun’un 28 ve 29. maddeleri, 6136 sayılı Ateşli Silahlar ve Bıçaklar Hakkında Kanun’un 12. maddesinin 3. ve takip eden fıkralarındaki suçlardan hüküm giymemiş olmaları,

Not: Konkasör operatörr belgesi ;  Almak isteyen kişinin her hangi bir ehliyeti olmasada müracaat edebilir.Ehliyeti yoksa trafiğe çıkamaz, ancak şantiyede,tünelde trafiğe kapalı alanda kullanabilir.