Tel: (0216) 492 63 10

Araç Tanıtımı

 1. Çetinler Sürücü Kursu Eğitim ve Sınav Araçları Model Tanıtımı (Hyundai I20 - üretim yılı:2015)
  Çetinler Sürücü Kursu Eğitim ve Sınav Araçları Model Tanıtımı (Hyundai I20 - üretim yılı:2015) 01.01.2016 direksiyon sınavı uygulama esaslarında değişiklik olmuştur. Bunlardan en önemlilerinden biri olan stop etme hakkı 1 iken 2'ye yükseltilmiştir. Sınav süresi 30 dakikadan, 35 dakikaya yükseltilmiştir. İlk 5 dakika adayın heyecanını yenmesi için araç tanıma ile ilgili sorular sorulacak, aday sorulan sorulardan en fazla 5 tanesine yanıt veremezse sınavdan başarısız sayılacak. Aşağıdaki araç tanıma makalesi sizlere ders verdiğimiz "Çetinler Sürücü Kursu Eğitim ve Sınav Araçları" na özel olarak hazırlanmıştır, okumanızı tavsiye ederiz. Burada yazılanlar, kullandığınız araç hakkında size araç başında verilen derse ek olarak hatırlamanız gereken durumları pekiştirmek için hazırlanmıştır, Sınavdan önce göz atmanızı öneririz. Aşağıdaki bilgiler, sınav yönetmeliğine göre sınav komisyonunun size sorabileceği ve isteyeceği cevaplara göre hazırlanmıştır.

 2. Lastiklerin havalarının yeterli olduğunu gözle kontrol edecek
  Resimlerde gördüğünüz lastiklerin basınçları doğru olarak ayarlanmıştır. Diğer bir değişle basıncı normal ayarlanmış lastik böyle görünmelidir diyebiliriz. Özellikle ön tekerleğin biraz inik gibi görünmesinin nedeni sürekli olarak motor ağırlığına maruz kalmasıdır ve normal bir durumdur. Lastikler hakkında bilmeniz gereken en önemli konulardan biri lastiğin hava basınç değeridir. Her aracın kullanım kitapçığında; yaz, kış, yüklü ve yüksüz durumları için uygun lastik hava basınç değerleri yazmaktadır. Bunun yanında kimi araçlarda ön kapının iç kısmında / arka kapının iç kısmında / sol orta direkte veya yakıt depo kapağının içinde lastik basınç değerleri yazmaktadır. Lastik hava basınçlarının çok yüksek veya çok düşük olması sorunlara neden olacağından kontrol edilmelidir. Araca takıldıktan sonra lastiğin kullanım ömrü yaklaşık 10 yıldır. Çoğunlukla bu süre dolmadan, aracın doğal kullanımı sonucu lastik diş derinliklerinin düşmesi veya lastik yanaklarındaki bozulmalar nedeni ile 10 yıldan önce değiştirilmesi gerekir.

 3. Sağ ön kapı içi
  Sağ ön kapı açıldığında, torpido üzerinde görülen, resimde "1" ile işaretli kısma dikkat edin

 4. Bir üst resimde "1" ile işaretli bölgede;
  Gösterilen kısmın yakın görüntüsünü burada görebilirsiniz. Bu özel düğme aracı çalıştırdığınız anahtarı kullanarak açılabilir veya kapatılabilir. Bu özel düğme (anahtar), yolcu tarafı hava yastığını kapatmak için kullanılır. Eğer sağ ön koltuğa çocuk koltuğu gibi bir ünite koyulur ise kaza anında açılacak hava yastıklarının cocuga zarar vermesini engellemek için iptal edilmesi gerekir. İhtiyaç kalmadığında sistem tekrar açılarak yolcu tarafı hava yastıkları çalışır hale getirilir.

 5. Arka kapılarda "çocuk emniyet kilidi" mekanizması
  Arka kapıları açtığınızda görebileceğiniz, resimde ok ile işaretli kısma dikkat edin

 6. Resimde ok ile işaretli kısımda;
  "çocuk emniyet kilidi" bulunmaktadır. Aracınızı çalıştırdığınız anahtarınızın uç kısmını buraya yerleştirip çevirerek kullanabilirsiniz. Bu emniyet sistemi aktif edildiğinde, arka kapıların iç kapı açma kolu ile içeriden açılması tamamen engellenir (arka kapılar merkezi kilit ile kilitlense de kilitlenmese de farketmez), ancak kapılar merkezi kilidin pozisyonuna göre istenirse dışarıdan açılabilir. Çocukların kapı kolu ile oynayarak istenmeyen bir anda kapının açılması sonucu oluşabilecek risk ve kazaların önüne geçmek için hazırlanmış basit ve güzel bir düzenektir. Eğer kilit aktif unutulur ise kapı içeriden açılmayacaktır, bu durumda ilk kontrol edilmesi gerekenin çocuk emniyet kilidi pozisyonu olduğu hatırlanmalıdır.

 7. Arka koltuk yatırma
  İstendiği durumlarda araçlarımızın bagaj kapasitesini arttırmak maksadı ile arka koltuklar yatırılabilir.

 8. Arka koltukların yatırılması
  Koltuklar yatırılacak ise yapılacak ilk şey aracın el freninin çekili olduğundan emin olmaktır. Ardından koltuğu yatırılacak tarafın arka kapısı açılır ve resimde işaretli mandal yukarı doğru çekilerek koltuk kilit mekanizması serbest bırakılarak koltuklar yatırılır.

 9. Koltuklar yatırıldığında;
  Emniyet kemerlerinin düzgün durduğundan, kafalıkların kapatılmış olduğundan emin olunmalıdır. Yatırılmış bir koltuk reismdeki gibi görünür.

 10. Yatırılmış koltuk geri toplanırken;
  Bu noktada dikkat edilmesi gereken çok önemli iki detay vardır. Bunların ilki, koltuk kapatılırken emniyet kemerinin doğru pozisyonda yani kullanılabilir şekilde bırakılması, koltuk arkasında kalmamasıdır. İkincisi ise resimde koltuğu yatırmakta kullandığımız kilit mandalı tam olarak kapanmış olmalıdır. Eğer mandal resimdeki gibi görünüyor ise kapanmamıştır. Mandalı sıkıştırmaya çalışmayın, tek yapmanız gereken koltuğu tekrar yatırıp kapanmasına engel bir nesne olmadığından emin olduktan sonra biraz daha hızlıca yerine geri kapatmaktır. Tekrar hatırlatalım. Mandal resimdeki gibi görünüyor ise koltuk yerine tam oturmamıştır!

 11. Bagaj ve Bagaj Kapağı (diğer adı ile 5.Kapı)
  Resimde aracımızın bagaj kapısı görülmektedir. Elinizi ok ile işaretli kısma yerleştirip hafifçe yukarı dokunursanız plastik hissi veren bir doku hissedersiniz. Buraya biraz baskı uyguladığınızda elektrikli kilit mekanizması bagaj kapısının kilidini açacaktır. Kapağı elinizle hafifçe yukarı doğru kaldırdığınızda bagaj kapısını açmış olursunuz. Sistem amortisörlü olduğundan kapağı rahatlıkla havada tutacaktır.

 12. Bagaj kapağı kilit mekanizması
  Resimde kapak açıkken çekilmiş kapak açma butonu ve kilit mekanizması görülmekte. Üstteki dikdörtgen parça (1) kapağı açmak için dokunduğunuz butondur. Alttaki siyah mekanizma (2) ise bagaj kapağınızı sabit tutan kilit mekanizmasının kendisidir. Yukarıdaki resimde ok ile belirtilmiş yerde elimizle dokunup açtığımız buton bu resimde (1) ile işaretlenmiş kısımdır.

 13. Bagaj içi
  Bagajı açtığınızda göreceğiniz manzara budur.

 14. Gerektiğinde;
  Eğer ihtiyaç duyulabileceği düşünülmüş ise bagajda mutlaka "kar zinciri" de bulundurulmaktadır. Bu zincir çekiş olan tekerleklere (yani ön iki tekerleğe) takılır.

 15. Ayrıca her araçta bulunması zorunlu olan;
  Trafik seti, ilk yardım çantası ve yangın söndürücü de aracımızın bagajında yer almaktadır.

 16. Taban döşemesi;
  Kaldırıldığında altında ayrı bir bölüm göreceksiniz.

 17. Avadanlık ve Stepne
  Bu bölümde bulunan avadanlık {(temel onarım takımları [pense, tornavida, kriko kolu, v.b.]) ve kriko (aracınızı kısıtlı bir miktarda kısmen kaldırmaya yarayan alet)} (2) ile dar profil stepne [geçici lastik] (1) bir grup içerisinde toplanmıştır

 18. Sürücü tarafını inceleyelim
  Aracı kullanacak şoförün kapıyı açtığında karşılaştığı manzara esasen budur. Şimdi bunların ne olduğunu hızlıca inceleyelim

 19. 1.
  Direksiyon: İleri konuda detaylandırılacaktır.

 20. 2.
  DSC ve Far yükseklik ayarları: İleri konuda detaylandırılacaktır.

 21. 3.
  Cam ve Ayna kumandaları: Cam kumandaları (3) sağ ön ve sol ön kapı camlarını kumanda eder. Camı indirmek için düğme hafifçe aşağı bastırılır, kapatmak için aynı düğme hafifçe yukarı çekilir. Ayna kumandaları ise iki ana düğmeden oluşur. İçteki düğme (2) sağ ve sol cam seçimini yapar, çevresel buton ise (1) joystick gibi kullanılarak dış dikiz aynalarının yukarı - aşağı - sağa - sola hareketini sağlayarak sürücünün doğru görüş açısını ayarlamasına yardımcı olur.

 22. 4.
  Kapı açma kolu: Kapının içeriden açılmasını sağlar. Kapılar kilitli dahi olsa içeriden bu kolla açılmak istendiğinde kapı kilidi otomatik olarak açılıp kapının açılmasına imkan verir.

 23. 5.
  Kaput açma kolu ve sigorta kutu kapağı: Kaput açma kolu ve aracın sigorta kutularından biri burada bulunmaktadır. Araçta birden fazla sigorta grubu vardır. Bunların bir kısmı araç içinde, bir kısmı motor kompartımanındadır.

 24. 6.
  Torpido: Aracın iç kısmında ön göğüs kısmını oluşturan ana parçadır, içerisinde çok sıkışık ve karışık durumda yerleştirilmiş ekipman, kablolama, havalandırma, pasif ve aktif güvenlik sistemleri (ön koruma barları, hava yastıkları, v.b.) ile aracı kullanmanızı kolaylaştıran ekipman, donanım ve aksesurların büyük kısmını bulundurur. Kesinlikle tecrübesiz biri tarafından kesilmeye veya delinmeye çalışılmamalıdır. Torpidonuzu asla parlatıcı, silikon sünger, solisyon veya benzeri kimyasallar ile temizlemeye çalışmayın. Bu kimyasallar torpidonuzun dokusuna zarar verir. Torpido yüzeyinde kimyasallar nedeniyle bozulma sonucu dokunduğunuzda yapışma hissi, sertleşme (bu çok tehlikelidir ve kesinlikle kendisini belli etmez, hava yastığının açılma hızını değiştirir ki bu da kaza anında hayat kurtaracak ekipmanın size fazladan zarar vermesine neden olacaktır), parlama (gece karşıdan gelen aracın farlarının torpidonuzdan yansıması ile gözlerinizi alması konusundan bahsettiğimizde konunun ciddiyetine inanmayabilirsiniz, ancak yaşamak istemeyeceğiniz bir sorundur) gibi birçok sakıncası vardır. Torpido değişimi çok masraflı ve zaman alan bir işlemdir.

 25. 7.
  Lastik basıncı ve şase plakası: Çetinler Sürücü Kursu Eğitim ve Sınav Araçlarımızın sol ön kapısı açıldığında orta direğin alt tarafına doğru baktığınızda bir etiket göreceksiniz. Bu etiket üzerinde aracın şase numarası, renk kodu, trim numarası gibi araca özel bilgileri görebileceğiniz gibi (2), aracın yük ve yolcu durumuna göre ön ve arka tekerleklere uygulanması gereken hava basıncını da (1) görebilirsiniz. Önceki resimlerde basıncı doğru bir lastiğin nasıl olması gerektiğinden bahsetmiştik. İsterseniz biraz yukarı çıkıp kendinize küçük bir hatırlatma yapabilirsiniz.

 26. Artık yavaşça araç içine geçelim

 27. Sürücü koltuğu ayar kolları
  İlk olarak araca binerken göreceğimiz şeylerden biri de sürücü koltuğudur. Araç donanımına göre daha az veya daha çok ayar olabilir. Unutmayın, araca bindiğinizde ilk ayarlamanız gereken şey koltuk ayarınızdır. Eğer önce dikiz aynalarınızı ayarlar, ardından koltuk ayarını yaparsanız ayna ayarlarınız bozulacaktır. Bu durumda harekete geçerseniz ayarsız aynalarla araç sürmek zorunda ve/veya sonuçta aynaları tekrar ayarlamak zorunda kalırsınız. Şimdi resimde işaretli kısımları inceleyelim;

 28. 1.
  Sırt dayama açısı ayar kolu (1): bu kolu yukarı çekerek sırt dayama kilidini açarsınız. Böylece sırt dayamanızın açısını direksiyon/kol mesafesine göre ayarlayabilirsiniz. Ancak en doğru ayarlama için (3), (2) ve (1) numaralı ayarların sırası ile ayarlanması ile olur.

 29. 2.
  Koltuk minder yükseklik ayar kolu: Bu kol (2) yardımı ile koltuğunuzun oturduğunuz minder kısmının ön tarafını yükseltip alçaltabilirsiniz. Böylece daha rahat ve konforlu bir sürüş elde edebilirsiniz. Ancak bu ayardan önce (3) numaralı kolu kullanarak koltuk kızak ayarını yapmalısınız.

 30. 3.
  Koltuk kızak ayarı: Her aracın koltuğunun standart ayarıdır. Bu ayar ile koltuğunuzu komple ileri ve geri kaydırabilirsiniz. Resimde gösterilen kolu yukarı doğru çektikten sonra kendinizle beraber koltuğu ileri veya geri sürmeniz ve istediğiniz noktaya geldiğinizde kolu bırakmanız yeterlidir. Bu ayardan sonra diğer koltuk ayarlarını, ardından ayna ayarlarınızı yapıp emniyet kemerlerinizi takmayı kesinlikle unutmayın.

 31. 4.
  Yakıt depo kapağı açma kolu: Bu kol yardımı ile aracınızın yakıt depo kapağı açılır. Araçlarımız yeni nesil dizel yakıtlarını kullanmaktadır. Emisyon değerleri oldukça düşük motorlarla en verimli yakıt tüketimi esas alınmıştır.

 32. 5.
  El fren kolu: Bu kol el frenini devreye almak veya serbest bırakmak için kullanılır. El frenini sadece durmakta olan aracı sabitlemek (parketmek) için kullanın. Aracınız tamamen durduğunda uzun süre bekleyecek veya aracı terk edecekseniz vitesi BOŞ konuma alır, ardından debriyajı bırakarak el freni kolunu ucundaki düğmeye basmadan normal kuvvetle çekerseniz el freni arka tekerlekleri kilitleyecektir. Böylece fren pedalını bıraktığınızda aracınız güvenle sabitlenmiş olur. El frenini devre dışı bırakmak için önce fren pedalına basın, böylelikle el freni indirildiğinde aracınızın kaymasını engellemiş olursunuz. Ardından El freni kolunu hafifçe yukarı doğru çekin, çekmeye devam ederken ucundaki düğmeye basın ve basılı olarak sonuna kadar kolu indirin, düğmeyi bıraktığınızda el freniniz tamamen indirilmiştir. Gösterge panelinde el fren ikaz ışığının yanmadığını kontrol edin. Eğer ikaz ışığı (ileri konuda anlatılacaktır) hala yanıyor ise el freni tam indirilmemiş olabilir. Bu durumda el fren kolunun düğmesine basarak sonuna kadar indirildiğinden emin olun.

 33. 6.
  Emniyet kemer tokaları: Bu elemanlar emniyet kemerlerinizi takıp araca kilitlediğiniz kısımdır. Emniyet kemerini tokaya taktığınızda otomatik olarak kilitlenir, geri bırakmasını sağlamak için kemer tokası üzerindeki kırmızı düğmeye hafifçe basmanız yeterlidir.

 34. Güneşlikler
  Şiddetli güneş ışığı altında araç sürmek imkansızlaşabilir, bunu engellemek için güneşlikleri (1-2) hafifçe aşağı doğru çevirerek gelen ışığı engellemeniz yeterli olacaktır. Ancak pek bilinmeyen diğer kullanım şekli ise yan camlar içindir. Güneşlik açıldıktan sonra yuvasından çıkarılıp yana doğru çevrilir ise yan camdan gelen istenmeyen ışık için de engelleyici olarak çalışacaktır. Ayrıca güneşlikler üzerinde küçük cepler ve/veya küçük bir ayna bulunabilir.

 35. İç aydınlatmalar
  Araç iç aydınlatmalarının açma kapama düğmeleri ön panelde değildir. Işıklandırma sisteminin üzerinde veya yanındadır. Düğme üzerinde göreceğiniz yazılar [OFF(kapalı)], [On(açık)], [DOOR(Kapı)] şeklindedir. Kapalı konumunda iç aydınlatma tamamen kapalıdır. On konumunda ise tamamen açıktır. Ancak Kapı konumunda sadece kapılar açıldığında yanar ve kapılar kapandığında kısa süre sonra otomatik olarak kapanır. Fakat eski araçlarda ışıklandırmaları bazı durumlarda kapı kapansa bile kapanmayabilir. O yüzden önce ışıklandırmaları kapatmanız gerekir. Aksi halde açık ışıklar aküyü bitirebilir.

 36. İç Dikiz Aynası
  İç dikiz aynası (1) ayarını yaparken arka camın tamanını görecek şekilde ve normal oturma pozisyonunuzda olduğunuzdan emin olun. İç dikiz aynasının altındaki buton (2) gece sürüş konumudur. Gece arkadan gelen araçların farları gözünüzü almasın ve sürüş güvenliğinizi arttırabilmeniz için kullanılır. Ayna ayarı ilk yapılırken bu buton "ileri" konumda itili olmalıdır, gece konumuna almak için hafifçe kendinize doğru çekmeniz yeterlidir. Aracımız aynasının üzerinde gördüğünüz gösterge (3) arka park sensörü ikaz göstergesidir. Farklı araçlarda farklı yere konumlandırılmış olabilir.

 37. Orta konsül ve Ses sistemi
  Bu resimde gördüğünüz kısımlar sırası ile;

 38. 1.
  Merkezi kilit butonu (1): Bu butona basıldığında bagaj dahil bütün kapılar kilitlenir ve özellikle dışarıdan açılması engellenmiş olur. Merkezi kilit ile kapılar kilitlendiğinde buton üzerinde mor ışık yanacaktır. Aynı düğme ile bütün kilitler açılabilir.

 39. 2.
  Dörtlü flaşör düğmesi (2): Bu düğmeye basıldığında aracın dönüş sinyallerinin tamamı aynı anda yanıp sönmeye başlar. Acil ve tehlikeli durumlarda, arıza durumlarında, dikkat çekilmesi gereken özel durumlarda ve geri harekette mutlaka kullanılmalıdır. Bu düğmeye basıldığında ayrıca göstergede sinyallerin yandığını gösteren ikazlar da çalışacaktır

 40. 3.
  Orta konsül havalandırma ızgaraları (3): Her bir ızgaranın ostasında bulunan buton ile hava yönlendirmesi yapılabilir. Bu ızgaralara herhangi bir maksatla takılacak yabancı cisimler (telefon tutucu, araç kokusu, aksesuar, v.s.) havalandırmaları kırar ve bozar. Bu nedenle bu tip ürünleri alıp kullanırken iki kez düşünmenizi öneririz.

 41. 4.
  Karartma (4): Bu butona basıldığında ses sisteminin ekranı kararacaktır. Gece kullanımında sessizlik ve az ışık istenen durumlarda kullanılabilir.

 42. 5.
  Back (5): Menüde geri butonudur. Bilgisayar klavyesindeki "ESC" ile benzer işi yol bilgisayarı için görür.

 43. 6.
  Ses sistemi ve yol bilgisayarı (6): Aracın orta konsülündeki LCD ekran kimi durumda yol bilgisayarı, kimi durumda ise radyo ve ses sisteminin kontrol ekranı olarak çalışır (iç-dış hava sıcaklığı, radyo kanalı, ses ve diğer ayarların durumları buradan görüntülenir). Ayrıca radyonun tüm kontrolleri de ekran çevresinde sıralanmıştır.

 44. Havalandırma kumandaları
  Orta konsülün ortasında bulunan gruptur. Sırası ile;

 45. 1.
  Havalandırma sıcaklık kontrolü (1): Havalandırmadan üflenecek havanın ısısını ayarlamanızı sağlar. Mavi soğuk, kırmızı sıcaktır. Maviden kırmızıya doğru ısıyı kademeli olarak arttırabilirsiniz. Bilmeniz gereken detay; mavide alınan soğuk havadan kastedilen şey dışarıdaki havanın ısıtılmadan üflenmesidir. Yani sıcak yaz gününde çok faydası olmayacaktır. Kırmızıda alınan sıcak hava ise motor soğutma suyu ile ısıtılır, yani motor ısınmadan sizi de ısıtamayacaktır.

 46. 2.
  Havalandırma açma ve hız kontrolü (2): Bu buton "0" da iken havalandırma tamamen kapalıdır. "1" den itibaren açık durumdadır ve hava üflemeye başlar. Rakkam ne kadar yüksek ise üfleme hızı o kadar yüksektir.

 47. 3.
  Havalandırma yönlendirme (3): Bu kumanda esasen sağdan sola doğru çevrilerek çalıştırılmalıdır. Yani önce en sağa alınır (ön cama üfler ve buğuyu çözerek engeller), ardından bir kademe sola (ön cama ve bir miktar da ön iki koltuğun ayak kısmına üfler), ardından ortaya (artık camda buğu sorunu kalmamıştır ve sizi hızlıca ısıtmak/serinletmek için tüm ısıyı ayaklarınıza yönlendirir), sonra da orta sola (sizi istediğiniz ısıyla sabitlemeye çalışmak için yüz ve ayaklarınıza birlikte üfleme yapar), en son olarak da en sola (sadece yüzünüze üfleyerek daha önce istediğiniz ısıya gelen ortamın ısısını sabit tutmaya çalışır) ayarlanır.

 48. 4.
  Arka cam resistansı (4): Bu düğmeye basıldığında düğme üzerinde ve/veya ekranda ikaz ışığı yanar ve arka cama yerleştirilmiş ısıtıcı resistans çalıştırılır. Böylelikle arka camın araç içnde kalan kızmındaki buğu hızlıca çözülecektir.

 49. 5.
  A/C [Klima] (5): Araç kliması ile ilgili bilmeniz gereken detaylardan biri, diğer klimalar gibi ısıtma ve soğutma için değil, sadece soğutma için kullanıldığıdır. İstisnai durumlar haricinde klima her zaman açık kalmamalıdır, aksi halde gereksiz yere aşırı yakıt tüketimi oluşturur. Klima düğmesine bastığınızda motorunuz çalışıyor ise klima da devreye girecek ve sadece (!) soğutma için çalışacaktır. Klimayı kışın hızlıca buğu çözmek için sıcak hava ile birlikte geçici süre kullanabilir veya herkesin bildiği üzere çok sıcak havalarda havalandırma sisteminin soğuk hava üflemesi için çalıştırabilirsiniz.

 50. 6.
  Havalandırma çevrim kontrolü (6): Havalandırmadan üflenen hava, dışarıdan içeriye veya içeriden içeriye olabilir. Eğer araçtaki nem dışarı atılacak ve temiz hava ihtiyacı var ise dış çevrimde kalmalıdır (genellikle bu mod tercih edilir, bu modda buton üzerinde ışık yanmaz, polen filtresi ömrü daha kısadır, ortam havası içeri alındığından genellikle daha taze havadır, kışın camların buğu yapmaması için bu mod tercihi önemlidir). Eğer sorun dışarıdaki havanın içeri girmesini engellemek veya çabuk ısınmak ise iç çevrime geçilir (bu moda geçmek için düğmeye bastığınızda düğme üzerinde mor ikaz yanar ve araç dışarıdan hava almayı keserek kabin içindeki havayı tekrar kabin içine üfleyerek çalışmaya başlar. Polen filtresi ömrü uzar ancak araç içi nem oranı artar, kabin içi hava kalitesi hızla düşer, tünel gibi zehirli gaz birikmesi olan yerlerde kullanımı uygundur, kışın araç içini hızlıca ısıtmak gerektiğinde kullanılabilir ancak camlarda buğulanma oranını ciddi şekilde arttıracaktır).

 51. Vites kolu ve Kemer ile hava yastığı ikazları
  Resimde aracımızın vites kolunu görebilirsiniz (5). Bunun haricinde havalandırma kontollerinin az altında bulunan hava yastığı (1) ve emniyet kemer ikazları (2) ile harici giriş ve çıkışları (3-4) görmektesiniz. Bunları biraz inceleyelim;

 52. Hava yastığı (1) ve Emniyet kemeri (2) ikazları
  Aracın sağ ön kapısı açıldığında torpido yanında aracın kontak anahtarı ile kullanılan ve yolcu hava yastığını iptal edebilen bir özel anahtardan bahsetmiştik. Bu anahtarın durumu burada (1) açık (ON) veya kapalı (OFF) olarak her durumda mutlaka belirtilir. Sonuçta her ikisinin de kendine has riskleri mevcuttur. Konuyu önceki kısımda anlatmıştık, o yüzden tekrar değinmiyoruz. Emniyet kemer ikazları, ön ve arka koltuklarda biri oturuyor olduğu halde emniyet kemeri takmıyor ise bunu tespit eder ve ikaz sesine ek olarak ikaz ışıkları ile de hem aracın gösterge panelinde, hem de orta konsül ikaz ışıkları ile (2) durumu bildirir.

 53. AUX (harici ses girişi) / USB (universal serial bus) bağlantıları (3) ve 12V çıkış (4)
  Aux girişi, harici bir ses kaynağından alınan sesin aracın ses sistemi üzerinden kullanılması mantığıdır. Günümüzde çok tercih edilmemesine rağmen üreticiler eski tip ürünleri de göz önüne alarak bu girişi araçlara ekliyorlar. USB bağlantısı ise harici bir USB bellekten doğrudan veya telefonunuzu bağladığınız USB kablosu yardımı ile ilgili dosyalara doğrudan erişerek .mp3 formatındaki ses dosyalarını aracın ses sisteminde çalıştırarak müzik dinlemenize imkan sağlar. 12V çıkış ise aracın ürettiği 12 volt doğru akımı harici donanımlar için kullanmak veya oto çakmağını çalıştırmak için kullanılabilir

 54. Vites kolu (5)
  "Çetinler Sürücü Kursu Eğitim ve Sınav Araçlarımız 6 (altı) ileri, 1 (bir) geri vitestir. Geri vitese geçebilmek için, Debriyaja basılıp vites topuzunun altındaki mandal yukarı doğru çekilirken vites kolu "boş" durumunda en sola götürülür ve ileri doğru sürülür. Bu pozisyonda vites kolunun konumu 1. vitesin daha da solunda kalmalıdır. Vitese geçmek ve vitesten çıkmak için debriyaja sonuna kadar basılmalıdır. Yokuş aşağı giderken kesinlikle vitesi boşa almamalısınız. Aksi halde frenlerde güç kaybı, fren sisteminde aşırı yüklenme ve aşırı yakıt tüketimi sorunları doğacaktır. Ve kaza riski oluşturur. "Hıza uygun vites = Vitese uygun hız" formülü unutulmamalıdır. Aracınızı ya hızınıza uygun viteste, ya da vitesinize uygun hızda sürmelisiniz.

 55. Pedallar ve El freni
  Araçlarımızda iki farklı fren sistemi bulunmaktadır. Birincisi; el freni, duran aracı aracı sabitlemek için kullanılır. Gerekirse, aşırı eğimli yokuşlarda aracı kaldırmak için kullanılabilir (Araçlarımızda yokuşta kalkış destek sistemi mevcut olduğundan el frenine ihtiyaç duymayacaksınız). İkincisi; ayak freni, en çok kullandığımız fren sistemidir. Aracı yavaşlatmak ve durdurmak için kullandığımız fren pedalıdır.

 56. Kısaca hatırlamak gerekirse;
  Aracımızdaki pedallar 1. Gaz pedalı 2. Fren pedalı 3. Debriyaj pedalıdır. Sol ayak sadece debriyaj için kullanılır. Sağ ayak gaza basılacağı zaman gaz üzerinde, frene basılacağı zaman ise fren üzerine getirilerek pedala istenen uygun kuvvet uygulanır. Asla sol ayakla fren ve gaza, sağ ayak ile debriyaja basılmaz. Otomatik vites araçlarda debriyaj bulunmaz. Otomatik vites araçlarda sol ayak dayama pedinde tutulur, frene sol ayakla basılmaz! Sağ ayak ile fren ve gaz pedalları kumanda edilir.

 57. Direksiyon ve göstergeler
  Direksiyonun aracı yönlendirmekte kullanıldığını hemen hepimiz biliyoruz, birçok aracın kornası ise günümüzde direksiyon göbeğinde (tam ortasında) bulunur. Direksiyonun kendi üzerindeki kumandaları, direksiyonun hemen arkasında, yanında kalan kumandalar ile göstergeleri inceleyelim.

 58. R/T ve yol bilgisayarı kontrolleri
  R/T (Radyo Teyp) kumandalarının bir kısmı, sürüş konforunu ve güvenliğini arttırmak için direksiyon üzerine yerleştirilmiştir. İncelemek gerekirse; 1: Aynı parçayı tekrar et (veya radyoda ise kanal ara), 2: Üst parça/Alt parça (veya radyoda ise hafızadaki kanallar arasında gezinti için), 3: Yol bilgisayarını ilk ekrana döndürür, 4: Yol bilgisayarının bilgi ekranında geçiş için kullanılır.

 59. R/T ses kumandaları
  Ses sisteminin sesini yükseltmek, azaltmak (2) veya doğrudan susturmak (1) için kullanılır

 60. Silecek kolu
  Direksiyonun sağ arkasındaki koldur. Kolun tamamı aşağı-yukarı (1) hareket ettirildiğinde ön silecekleri çalıştırırsınız. Aşağı bir kez itip bırakırsanız silecekler bir kez siler ve bırakır. Bir kademe yukarı alırsanız siler ve bir süre bekleyip tekrar siler, bekleme süresini numaralı gecikme ayar buyonuyla (2) ayarlayabilirsiniz. Arka sileceği ise aynı kolun ucunu hafifçe çevirerek (3) çalıştırabilirsiniz. Kolu kendinize çekerseniz ön cama, ileri iterseniz arka cama su püskürtebilirsiniz.

 61. Far kumanda kolu
  Çetinler Sürücü Kursu Eğitim ve Sınav Araçlarımızın dış aydınlatma, ikaz ve sinyal kumandaları direksiyonun solundadır. Kol (1) yukarı doğru hafifçe itildiğinde "sağ sinyal", Kol (1) aşağı doğru hafifçe itildiğinde "sola sinyal", Kolun (1) uç tarafındaki düğmenin (3) bir kademe çevrilmesi ile "park lambaları", Kolun (1) uç tarafındaki düğmenin (3) ikinci kadeye çevrilmesi ile "kısa far", Kolun (1) uç tarafındaki düğmenin (3) ikinci kadeye çevrildikten sonra kolun ileri doğru itilmesi ile "uzun far", Farlar yanarken kolun ortasındaki (2) düğmenin hafifçe aşağı çevrilmesi ile arka sis lambası yanar. not: Geri vites lambası için ayrıca bir kumanda yoktur, araç geri vitese alındığında geri vites lambası otomatik olarak yanar.

 62. Kontak anahtar yuvası
  Aracın elektriki sistemini ve motorunu açan ana kumandadır. Anahtar takılıp bir kademe çevrildiğinde ACC (aksesuar) modu aktiftir ve sadece basit alıcılar ile R/T ve saat çalışır. Bir kademe daha çevrildiğinde ON (Açık) konumudur ve sistem çalışmaya hazırdır, göstergelerle beraber motor haricinde hemen herşey çalışır durumdadır. Start (marş) konumu ile motor çalıştırılır ve çalıştığı duyulduğunda anahtar bırakılılır. Araç motoru çalışır ve sistem hazır durumdadır.

 63. DSC ve Far yükseklik ayarı
  DSC (Dynamic Stability Control-Dinamik Denge Kontrolü): Normal kullanımda kesinlikle devre dıışı bırakılması tavsiye edilmez, ancak kullanıcı isterse sistemi devre dışı bırakmak için bu düğmeyi (2) kullanabilir. DSC devre dışı bırakıldığında ekranda ayrıca ikaz yanar ve aracınızın savrulma ve patinaj kontrol sistemleri artık aktif değildir. Far yükseklik ayarı (1), "0" konumunda iken farlar en uzak noktayı gösterir. Yakın takip gibi durumlarda öndeki aracı rahatsız etmemek için far yüksekliği yüksek bir rakkama alınır ise farlar aşağı doğru çevrilecek ve daha kısa mesafeye etkiyecektir.

 64. Göstergeler
  Aracınızla ilgili anlık durum bilgilerinin hemen hepsini buradan takip edebilirsiniz. Şimdi ne nedir, kısaca ineleyelim;

 65. 1. Takometre (devir saati)
  O anki motor devrini gösterir.

 66. 2. Kilometresaat
  Saatte kat edeceğiniz kilometreyi anlık olarak gösterir ancak bu bizim "şu mesafeye bu kadar zamanda gideceğiz" hesabını yapmak için değil, anlık hızımızı tespit etmekte kullandığımız standart yöntemdir. km/h biçiminde kısaltılmıştır.

 67. 3. Bagaj açık ikazı
  Bu ikaz yanıyor ise bagaj kapağınız açık veya tam kapanmamıştır, kontrol edin.

 68. 4. Motor arıza ikazı
  Bu ikaz yanıyor ise araç motorunda elektronik bir arıza gerçekleşmiş, aslında motor çalışamaz durumda ancak sistem yedek bilgilerle aracı çalıştırıyor demektir. Bu durumda araç çekişi düşer, egzozdan zehirli gaz çıkışı artabilir, aşırı yakıt tüketimi veya büyük arızaların öncüsü olabilir. İlk fırsatta tamirat için servise gidilmesi gerekir.

 69. 5. Şarj sistemi arızası
  Bu ikaz akü arızasını göstermek zorunda değildir. Akü ve/veya şarj sistemindeki herhangi bir arıza tespit edilir ise bu ikaz sürücüyü uyarır. Aracın çok kısa sürede yol kenarına çekilerek motorun durdurulup tamirat için iletişime geçilmesi gerekir.

 70. 6. Motor yağ ikazı
  Bu ikaz motor yağ seviyesini göstermez! Yağ basıncı düştüğünde yanar. Nedeni her ne olursa olsun araç derhal yol kenarına çekilip derhal motor durdurulmalıdır. Gerekli emniyet tedbirleri alınıp yardım istenmesi gerekir.

 71. 7. Lastik basınç ikazı
  Bu ikaz lastik basıncında anormallik tespit ettiğinde yanar. Lastiğiniz patlamış veya tamamen inmiş ise sistem sizi bu şekilde uyaracaktır.

 72. 8. DSC Aktif ikazı
  Bu ikaz yanıyor ise DSC sistemi kendiliğinden aktive olmuştur ve sizin savrulmanızı, patinaja girmenizi engellemeye çalışıyordur. Bu durumda hızınız yola uygun değildir demektir, araç normalde kaza yapabileceğiniz bu şartta sizi korumak için özel önlemleri devreye sokarak kaymayı engellemeye çalışıyordur. Hızın düşürülerek daha tedbirli davranmanız doğru bir karar olur.

 73. 9. DSC OFF ikazı
  Bu ikaz DSC arızasında veya kullanıcının (daha önce anlatıldığı üzere) DSC' yi devre dışı bırakması nedeni ile yanarak sizi bilgilendirir.

 74. 10. Kapı açık ikazı
  Araç kapılarından biri veya birkaçı açık veya tam kapanmamıştır, aracı durdurup kontrol edilmesi gerekir.

 75. 11. Fren sistemi ikazı (el fren ikazı)
  Bu ikaz yanıyor ise el freninizi kontrol edin, eğer bir tek diş dahi çekili kalmış ise bu ikaz yanacaktır. Eğer el freni tamamen inik olduğu halde bu ikaz yanıyor ise fren sisteminizde arıza var demektir. Aracı hareket ettirmeniz uygun değildir.

 76. 12. ABS ikazı
  ABS sistemi kendiliğinden devreye girdiğinde veya ABS sisteminde arıza olduğunda yanarak kullanıcıyı bilgilendirir.

 77. 14. Emniyet kemer ikazı
  Araçta emniyet kemerini takmayan biri var ise bu ikaza ek olarak sesli olarak da araç sizi uyaracaktır.

 78. 14. Elektrikli direksiyon arıza ikazı
  Aracınızın direksiyon destek sisteminde arıza olduğunu bildirir. Bu ikaz yandığında direksiyonun aşırı derecede ağırlaştığını veya anormal miktarda kolay çevrilebildiğini hissedersiniz. Kazaya neden olabilir. Araç dikkatli ve düşük hızda kullanılmalı, acilen servis hizmeti alınmalıdır.

 79. 15. Dijital gösterge grubu
  Bu grup içerisinde; yakıt göstergesi, hız göstergesi, hararet göstergesi, yol bilgisayarı bilgileri (mevcut yakıtla katedilebilecek yol miktarı, anlık yakıt tüketimi, toplam yakıt tüketimi bilgileri), dış sıcaklık bilgileri (+4 derece ve altında don tehlikesi olduğ unutulmamalıdır), Aracın toplam kat ettiği kilometre v.s.. bilgileri bulunur. Yakıt göstergesi araçta ne kadar yakıt kaldığını gösterir. Tam dolu yakıt deposu "F" ile, Boş depo "E" ile belirtilir. Yakıt göstergesi, depodaki yakıtı miktarını gösterir. Depoda kalan yakıt miktarı çeyrek depo, yarım depo tam(full) depo şeklinde ifade edilir. Yakıt miktarı kritik seviyeye düştüğünde göstergede sarı renkli bir ikaz yanar. Bu ikaz yakıt istasyonundaki pompanın şeklindedir ancak birçok kullanıcı bu simgeyi cep telefonu simgesine benzetmektir. Bu ikaz yandıktan sonra araç normal koşullarda 25-45 km daha yol yapabilmektedir. Bu ikaz görüldüğünde panik yapılmamalı ancak ilk fırsatta yakıt istasyonundan yakıt alınmalıdır.

 80. 16. Hava yastığı arıza ikazı
  Bu ikaz yanıyor ise airbag (hava yastığı) sisteminizde arıza vardır. Kendiliğinden açılabilir veya kaza anında açılmayabilir. Her durumda, ilk fırsatta servis hizmeti gerekmektedir.

 81. Torpido gözü
  Araç içinde anlık ihtiyaç duyulabilecek bazı malzemeler ile dökümanların koyulması için hazırlanmış bölümdür.

 82. Direksiyon altı
  Direksiyon altında zaten pedalları açıklamıştırk, tekrar edelim. 1. Gaz pedalı, 2. Fren pedalı, 3. Debriyaj pedalı. 4. ise ayak dayama pedidir. Debriyaj kullanılmadığında ayağınızı dinlendirmeniz için ayrılmıştır. 5. Araç içi sigorta kutusu, 6. Kaput açma koludur

 83. Kaput açma kolunu burada daha yakından görebilirsiniz
  Kolu hafifçe kendinize doğru çektiğinizde kaput kilidini açmış olursunuz.

 84. Kaput
  Motor kompartımanını kapatan büyük kapaktır, Açmak için önce araç içerisindeki "kaput açma kolu" nu kullanarak kilit mekanizmasını açmalısınız (yukarıda gösterilmiştir). Ardından araç dışına çıkıp kaputun tam önünde durduğunuzda kaputu sol elinizle hafifçe yukarı kaldırırken, sağ elinizi "7" ile işaretli kısımdan ok yönünde kaputun arasına hareket ettirin. Kalın ok ile işaretli kısımda "kaput açma mandalı" nı elinizle hissedeceksiniz. Bu mandalı yine ok doğrultusunda yani sola doğru hafifçe iterken kaputu yukarı doğru kaldırdığınızda mekanizmadan kurtulacak ve kaput açılacaktır.

 85. Kaput açma mandalı
  Yukarıda anlatılan işlem yapıldığında kaput açılacaktır. Bu resimde kaput açma mandalının tam olarak şeklini ve yerini görebilirsiniz. Bu mekanizma, tam kapanmamış veya yolculuk esnasında yanlışlıkla açılan kaputun aniden tamamen açılarak kazalara neden olmasını engellemek için kullanılmaktadır.

 86. Kaput sabitleme çubuğu
  Bu çelik çubuk açmış olduğunuz kaputu açık tutmak için kullanılır, normalde kaputtaki yuvasında kullanıma hazır bekler. Kaput kapatılmadan önce takıldığı yerden çıkarılıp tekrar yuvasına oturtmayı ihmal etmeyin.

 87. Motor genel görünüm
  Burada Kaputu açtığımızda motor kompartımanı içerisindeki donanımı görebilirsiniz. Şimdi bunları kısaca tanıtalım;

 88. 1. Motor
  Burada aracın ana güç kaynağı olan motorun üst kısmını görebilirsiniz.

 89. 2. Motor yağı dolum kapağı
  Bu kapak açılarak motora "motor yağı" koyulabilir. Yağ koyulmadan önce ve koyulduktan sonra yeterince beklenip mutlaka tekrar ölçülmelidir. Araçlarımızda kullandığımız motor yağı (10W-40 Yarı Sentetik Motor Yağı)' dır.

 90. 3. Cam yıkama suyu kabı
  Ön ve arka cam silecekleri cam yıkama suyu kabına su koyduğumuz yerdir. İçerisine özel hazırlanmış cam yıkama suyu katkısı koyularak daha hızlı ve etkili cam temizliği gerçekleştirilebilir.

 91. 4. Radyatör suyu rezervuar tankı
  Bu tank içindeki sıvı, radyatör suyunun kendi seviyesini sürekli doğru miktarda tutmasına yardımcı olur. Bu tank içindeki sıvı miktarı tankın yanına dikkatle bakıldığında görülen min. ve max. çizgileri arasında olmalıdır. Bu tank suyu seviyesi motor tamamen soğuk iken kontrol edilir. Motor sıcakken doğru seviyeyi göstermeyecektir. Araçlarımızın soğutma sistemine su eklenebilir. Tank üzerindeki siyah kapak yavaş ve dikkatlice açılmalıdır. Bu kapak, gerektiğinde motor sıcakken de dikkatlice açılabilir.

 92. 4. Motor yağ seviye çubuğu
  Turuncu veya sarı rengi ile hemen dikkat çeker. Motor yağ seviyesini ölçmek için kullanılır. Araç motoru hiç çalıştırılmadan önce veya "sıcak motorda" en az 8-10 dk. önce durdurulmuş bir motorda yağ seviyesi ölçülebilir. Aracın mutlaka tamamen düz konumda durması gerekir, aksi halde ölçüm yanlış değer verir. Kullanımı basittir; motor yağ seviye çubuğunu çekin ve temiz bir bezle silin, ardından tamamı girecek çekilde tekrar yerine takın ve tekrar çekip çıkarın. Yağ çubuğunun alt kısmında bir miktar motor yağı ve iki adet nokta göreceksiniz. Motor yağı seviyesi bu iki nokta arasında ise seviye normaldir, alttaki noktanın altında ise motor yağı ilavesi gerekiyordur. Araçlarımızın motor yağı ve periyodik bakımları 10.000 km' de birdir.

 93. 6. Radyatör kapağı
  DİKKAT! KESİNLİKLE MOTOR SICAKKEN AÇMAYIN!!! Doğrudan motor suyu soğutma radyatörün üzerinde bulunur. Yeterli bilgiye sahip değilseniz ve daha önce motor soğukken açmadıysanız, tecrübe etmediyseniz kesinlikle motor sıcakken açmamalısınız. Ancak motor tamamen soğukken açıldığından hiçbir tehlikesi yoktur. Motor sıcakken açılır ise, içerisindeki sıcak ve bu nedenle basınçlı su (veya aşırı hararet yapmış motorda yüksek basınçlı su buharı) buradan püskürerek size çok ciddi zarar verebilir. Radyatöre doğrudan antifiriz ve su koymak için kullanılır.

 94. 7. Kaput açma mandalı
  Yukarıda deyatlıca anlatılmıştır.

 95. 8. Hava filtre kabı
  İçerisinde hava filtresinin bulunduğu kapalı kutu. Kabın altından hava girerken içerideki filtre ile süzülen hava kabın üzerindeki borular ile motora yönlendirilir. Hava filtremiz kağıt elemandır ve ters yönde basınçlı hava tutularak temizlenir. Bu işlemi servis elemanı veya tamirci yapar.

 96. 9. Fren hidrolik rezervuar tankı ve fren ana merkezi
  Gördüğünüz bu kısımdaki siyah kapak açılarak hazneye fren hidroliği (DOT4) ilave edilebilir. Fren hidroliği çok azalmış iki ana nedeni olabilir, ya fren balatalarınız biltmiştir ya da fren sisteminde kaçak vardır. Hidrolik seviyesi rezervuar tankı üzerindeki -min -max çizgileri arasında olmalıdır. Bu kabın altında ise fren ana merkezi bulunur. Aracımızın debriyaj sistemi kablo ile değil hidrolik basınç ile çalışmaktadır. Debriyaj aana merkezi de hidrolik ihtiyacını aynı yerden karşılar.

 97. 10. Akü (Batarya)
  Aküler araca DOĞRU AKIM (bir tür pil/batarya gibi) üreten ekipmanlardır. Ortalama 3,5 - 5 yıl kadar ömürleri vardır. Ömürleri dolduğunda yeterince güç üretemez, değiştirilmeleri gerekir. Çetinler Sürücü Kursu Eğitim ve Sınav Araçlarımızın aküleri motor kompartımanında, kaput açıldığında sağ tarafta görülebilir. Akülerin + ve - olmak üzere iki kutbu vardır. Akü üzerinde bulunan saydam alana (gözetleme penceresi) bakılarak akü gücü ve durumu kontrol edilebilir. Yeşil renk akünün iyi durumda olduğunu gösterir. Siyah renk akünün şarjının zayıfladığını gösterir. Beyaz renk saf su ilavesi gerektiğini gösterir. Akü (1) sökülecek ise önce Eksi kutup [Negatif(-)] başı (3) sökülür. Geri takılırken önce Artı[Pozitif(+)] kutup başı (2) takılır. Takviye yapılacak ise İki akünün kutup başları, (+ kutup + kutuba, - kutup - kutuba) şeklinde bağlanır.

 98. Lütfen Dikkat!
  "Araç Tanıtımı" kısmındaki bütün resim ve metinlerin tüm hakları Çetinler Sürücü Kursu (Çetinler Eğitim Öğretim Yayıncılık Hizmetleri Otomotiv San. Ltd. Şti) ve İş Mak. Uzm. Öğrt. EVREN ÖZKURAL’ a aittir. Hak sahiplerinin yazılı izni alınmaksızın kopyalanması, çoğaltılması, yayınlanması, internet ve benzeri ortamda teşhiri, yayımı ve gösterimi ile ücret karşılığı satışı kesinlikle yasaktır. Tüm Hakları Saklıdır. Çetinler Sürücü Kursu (Çetinler Eğitim Öğretim Yayıncılık Hizmetleri Otomotiv San. Ltd. Şti) ve İş Mak. Uzm. Öğrt. EVREN ÖZKURAL, yukarıdaki usul ve ikazlara riayet edilmediği taktirde ilgili yasa gereğince işlem yapılabileceği hakkını saklı tutar.