Tel: (0216) 492 63 10
Sıkça Sorulan Sorular

Sınavsız SRC belgesi alabilimiyim?

4925 Sayılı Karayolu Taşıma Yönetmeliğine göre 25/02/2003 tarihinden önce C,D,E sınıfı sürücü belgesi olanlar ile yine aynı tarihten önce B Sınıfı sürücü belgesi olanlar ile SGK başlangıç tarihinin de başlangıcı olanlar muafiyet hakkı vardır. Muafiyet hakkı olanlar src belgesi için eğitimi almamakla birlikte sınava da girmezler. Src belgesinden muafiyet almaya hak kazananlar için kurumumuz dan yardım alabilirsiniz.

Kaybolan SRC belgemi nasıl yeniden alabilirim?

Karayolu taşıma yönetmeliğine göre mesleki yeterlilik belgesi alan sürücüler almış oldukları src belgesini kaybetme, çaldırma, yıpratma veya yeniden çıkartmak için aşağıdaki evrakları yaptırmaları gerekir. 
 
Kaybolan, zayii ve yenileme (src belgesi kartı için) istenilen evraklar

Ulaştırma Bakanlığı- (UBGUP) yazılı dilekçe
Kimlik fotokopisi
Belgenin kaybolduğuna dair gazeteye hükümsüzdür ilanı
Harç makbuzu

Src kursuna kayıt için hangi evraklar gereklidir?

1 Adet Ehliyet ve Kimlik Fotokopisi

1 Adet Diploma fotokopisi

2 Adet vesikalı resim

 

Karayolu Taşımacılık Faaliyetleri Mesleki Yeterlilik Eğitimi Yönetmeliği kapsamında src belgesi eğitimi almak için eğitim kurumuna başvuru yapacak olan kursiyerlerin yukarıdaki  evrakları Mesleki Yeterlilik Eğitim Merkezi müdürlüğüne teslim etmeleri gerekmektedir. Src kursu eğitimler başlamadan bir hafta (yedi gün) önce kamu.turkiye.gov.tr adresinden kursiyerlerin bilgilerini yükleyerek ders programı yapılır. Fotografı olmayan adayların işlemi maalesef yapılamamaktadır. Ayrıca src kursuna verilecek olan resimler son altı ay içinde çektirilmiş olmalarına dikkat edeilir.

Src belgesine başvurduktan sonra işlemler nasıl ilerler?

Src belgesi başvurusu yapan sürücüler kimlik ve ehliyet fotokopisi  ile ilk başvurularını kursumuza gelerek yaptırabilirler. Src belgesine  başvuran sürücüler, 4 (dört) günlük src eğitime katılmaları gerekmektedir. Eğitimini tamamladıktan sonra kursumuz tarafından eğitimi tamamlama belgesi verilir. Bu belge ile Ulaştırma Bakanlığının yapacak olduğu sınava girilir. Sınavda başarılı olan kursiyerlerin Src belgeleri Bakanlık tarafından kişilerin adreslerine postalanır. Src sınavında baraj 100 puan üzerinden 60 puandır.  Src eğitimlerine devam zorunludur. Eğitim saatleri src 1 ve src 3 belgelerinde 32 saat, src 2 ve src 4 belgelerinde 28 saattir.

Src Belgesi için yaş şartı var mıdır?

Src belgesi için yaş şartı aranmaktadır. Yaş şartını şu şekilde özetleyebiliriz; 63 yaşından gün almayanlar ile 18 yaşını doldurup ehliyet almaya hak kazananlar eşya ve kargo taşımacılığı için eşya ve kargo taşımacılığı için src belgesi ne başvurabilirler. Yolcu taşımacılığında src belgesi; bu tür src belgesi için yaş şartı üst sınır olan 63 bunda da geçerli olup alt sınırda farklılıklar vardır. Bu fark alt sınırda 26 dır. 

Src için sınav harcı ne kadar oldu?

Sınav Harcı 40,00 TL. (sınavdan önce yatırılır)

Kart Ücreti: 17,00 TL.(sınavdan başarılı olduktan sonra yatırılır)

Buna göre; Sınav ücreti, 40.00 TL. dir. Sınav ücreti, sınava girecek olan şahsın T.C. kimlik numarası belirtilerek Halkbankası Necatibey Şubesi nezdindeki TR88 0001 2009 3860 0005 0000 47 Iban numaralı Hesaba yatırılacaktır. Ayrıca, sadece sınavı kazanan kişiler T.C. kimlik numarasını belirtilerek Mesleki Yeterlilik Belgesi kart bedeli olan 17.00 TL. ücretini de Halkbankası Necatibey Şubesi nezdindeki aynı hesaba ödemeleri halinde kartları basılarak adreslerine gönderilecektir.