Ana sayfa Çetinler sürücü kursu Bize ulaşın Ehliyet sınıfları Ders konuları Ulaşım Sık sorulan sorular On-line Test
e-bülten üyeliği
Ad Soyad
e-posta
Araçlar
       
facebook  googleplus  Twitter  Delicious  Digg this  

ATV Motor B1 ehliyeti ile kullanılabilecek. Diğer motorsikletler yine A2 ehliyet ile kullanılacak.

Anasayfa » sürücü kursu haberleri » ATV Motor B1 ehliyeti ile kullanılabilecek. Diğer motorsikletler yine A2 ehliyet ile kullanılacak.
share on facebook  tweet  share on google  print  

ATV Motor B1 ehliyeti ile kullanılabilecek. Diğer motorsikletler yine A2 ehliyet ile kullanılacak.

"sürücü kursu haberleri" için, toplam 1 sonuç arasından 1 - 1 arası sonuçlar
ATV

Ehliyet sınıflarını düzenleyen kanun 1 Ocak 2016 dan itibaren değişiyor. ATV kullanabilmek için B1 ehliyet gerekecek. Halen B ehliyeti olan kişiler B1 sınıfı kapsamına giren taşıtları kullanabilecekler.

ATV motor, dört teker motor, dört teker motorsiklet...

A1 Sınıfı Sürücü Belgesi; silindir hacmi 125 cm3'ü ve gücü 11 kW'ı geçmeyen motosiklet cinsi araçları kullanacaklara verilir.

b) B1 Sınıfı Sürücü Belgesi; B sınıfındaki üç tekerlekli veya dört tekerlekli araçlardan, silindir hacmi 50 cm3'ün üzerinde veya buna eşit kapasitedeki içten yanmalı bir motorla çalışan, azami hızı 45 km/s'in üzerinde bulunan  motorlu araçları kullanacaklara verilir. Bu araçların boş ağırlıkları 550 kilogramın üzerinde olamaz. Elektrik ile çalışan araçların boş ağırlıkları konusunda batarya ağırlıkları hesaba katılmaz.

c) C1 Sınıfı Sürücü Belgesi; C sınıfındaki araçlardan, izin verilen azami yüklü ağırlığı 3500 kilogramın üzerinde ve 7500 kilogramın altında olan motorlu  araçları kullanacaklara verilir. Bu sınıftaki araçlara azami yüklü ağırlığı 750 kilogramı geçmeyen römork da takılabilir.

d) C1+E Sınıfı Sürücü Belgesi; C1 sınıfındaki çekici araçlara takılı, römorkunun izin verilen azami yüklü ağırlığı 750 kilogramı geçen ve  araç bileşenlerinin toplam ağırlığı 12000 kilogramı geçmeyen birleşik araçları kullanacaklara verilir. Burada römork azami ağırlığı çekici aracın boş ağırlığından fazla olamaz ve aracın römorku yolcu taşıma amaçlı kullanılamaz.

e) D1 Sınıfı Sürücü Belgesi; yolcu taşımacılığında kullanılan, sürücü koltuğu dışında 8'den fazla koltuğu olan ancak sürücü koltuğu dışında koltuk sayısı 16'yı geçmeyen motorlu araçları kullanacaklara verilir. Bu sınıftaki araçlara 750 kilogramı geçmeyen römork da takılabilir.

f) D1+E Sınıfı Sürücü Belgesi; çekicisi D1 alt sınıfındaki motorlu araca takılı, römorkunun izin verilen azami yüklü ağırlığı 750 kilogramı geçen ve araç bileşenlerinin toplam ağırlığı 12000 kilogramı geçmeyen birleşik araçları kullanacaklara verilir. Burada römork azami ağırlığı çekici aracın boş ağırlığından fazla olamaz ve aracın römorku yolcu taşıma amaçlı kullanılamaz.

C- Özel Sınıflar:

a) f Sınıfı Sürücü Belgesi; lastik tekerlekli traktör kullanacaklara verilir.

b) g Sınıfı Sürücü Belgesi; iş makinesi türündeki  motorlu aracı  kullanacaklara verilir.

c) h Sınıfı Sürücü Belgesi; özel tertibatlı olarak imal, tadil veya teçhiz edilmiş motosiklet veya otomobil türünden araçları kullanacak hasta veya sakatlara verilir.

Uluslar arası Sürücü Belgesi ise iki veya çok taraflı anlaşmalar uyarınca sınıflarına göre araç kullananlara belli süre ile verilen belgedir.


Tür : Sektörel Tarih : 12.12.2005
[ Tüm yazılara ulaşmak için burayı tıklayınız. ]
Site içi arama
Sayfa Ziyaret Sayacı
753.672
e-bülten üyeliği
Ad Soyad
e-posta

www.cetinlersurucu.com  | www.cetinlerehliyetkursu.com | www.surucu-kursu.com
Sürücü Kursu  | Ehliyet Kursu | Sürücü Kursları

 
www.e-jett.com